„Sklepy” Allegro – jak wyjœć na swoje

Obiecany materiał z wyliczeniem „jak wyjœć na swoje” w „sklepach” Allegro. Szmyra pisze na blogasku Allegro:

Sklepy majš być w naszym zamierzeniu osobnym kanałem sprzedaży. Nie majš konkurować z normalnymi listami przedmiotów w Allegro. Majš być uzupełnieniem naszej oferty dla Sprzedajšcych. Miejscem, w którym ze względu na całkowitš zmianę struktury opłat, Sprzedajšcy będzie mógł niskim kosztem wystawić także tš częœć swojego asortymentu, której dotychczas nie sprzedawał w Allegro w ogóle.

Szmyra z nieznanych mi przyczyn nie podał realnego wyliczenia kosztów sklepu – gdyby to zrobił, wysokoœć prowizji, która odstraszyła aukcjonerów zeszłaby na dalszy plan. To błšd – bo wszystkie argumenty sš mało ważne, kiedy większoœć krzyczy „jest za drogo”.
Szmyra, wisisz mi butelkę dobrego wina: „sklepy” Allegro sš tańsze od aukcji – co dziœ udowodnię!

Podstawowe dwa błędy wszystkich wyliczeń (także moich – przyznaję bez bicia) to pominięcie czasu trwania oferty oraz kosztów dodatkowych. Po ich skumulowaniu można dojœć do całkiem ciekawych spostrzeżeń.

Jeœli ktokolwiek jest ciekaw dokładnych wyliczeń [konieczny będzie MS Excel], to zapraszam:
Plik .xls 566kb
Plik .rar 87kb

Aukcje „Kup teraz” poza opłatš za wystawienie i prowizjš od sprzedaży majš także dwa dodatki w cenie: opłatę za to, że sš aukcjami „Kup teraz” (5 groszy) oraz opłatę za 14 dni trwania (20 groszy). Niby nic – 25 groszy wypada nam niezauważalnie przy każdej czternastodniowej aukcji „Kup teraz” (lub jak wtajemniczeni mówiš „Shit now”). Wystawiajšc w sklepie unikamy tych opłat. Ale to dopiero poczštek: oferty sklepowe mogš trwać 30 dni, a więc w przybliżeniu 2x tyle co aukcja. Z 25 groszy robi się nam już 50.

„Miniaturka” oferty w sklepie kosztuje 5groszy. Na aukcji: 15 groszy. No tak, ale będziemy potrzebować 2 aukcji zamiast jednej oferty sklepowej, więc w sklepie wychodzi o 25 groszy taniej.

Już przy tak skromnych oszczędnoœciach wychodzi, że w sklepie będzie mniej opłat za sprzedaż wszystkich przedmiotów w cenie do 71,74 zł. Przy obecnej promocji cenowej wskakujemy na poziom 215,62zł. Zamiast więc wystawiać dwie aukcje „kup teraz” z miniaturkš – wrzuć to do sklepu.

Ok, to sš wszystko groszowe oszczędnoœci. A co, gdybym zarobił dychę? Na wszystkich ofertach?

Największe oszczędnoœci siedzš w opcjach wyróżnienia ofert. Szmyra milczy na ten temat jak zaklęty – zgłupiał facet, albo mu kazali. Otóż, pogrubienie tytułu aukcji na listingu kosztuje 2 zł. Mnożymy razy 2 (dwie aukcje na 14 dni) i mamy 4zł w kieszeni. Takie samo wyróżnienie w sklepie kosztuje nas 1zł. I nic nie mnożymy. Zarobiłem 3 PLN. Przy takich opcjach wyróżnień wszystkie opłaty za oferty sklepowe sš tańsze od aukcji – aż do poziomu ceny przedmiotu 171,74 zł (w pormocji do 705,62 !!!). Wszystkie opłaty, czyli: wystawienie, prowizja, miniaturka i pogrubienie!

Teraz walimy z grubej rury – a Szmyra już zagina kapcie po wino dla mnie. Najdroższš opcjš jakš aukcjonerzy mogš stosować i w sklepie, i w aukcji „kup teraz” jest „podœwietlenie”. Podœwietlenie jednej aukcji kosztuje 6 zł. Razy dwa: 12zł za 28 dni. W sklepie podœwietlenie kosztuje 3 zł za 30 dni!

Sumujemy:
50 groszy na różnych kosztach wystawienia
30-5=25 groszy na miniaturce
4-1=3 zł różnicy na pogrubieniu
12-3=9 zł różnicy na podœwietleniu
——–
Razem 12,75 zł mniej opłat na każdym przedmiocie w sklepie!

Taka oszczędnoœć powoduje, że prowizje za sprzedaż i wszystkie opłaty sš w sklepie niższe niż na aukcji dla wszystkich przedmiotów w cenie do 535,24zł (2211,24 zł w promocji).

Jeżeli więc jesteœ przyzwyczajony do wystawiania aukcji Kup teraz z opcjami wyróżnień na listingu – zakładaj sklep. Wyjdzie taniej.

OK, Szmyra œmiga po wino, ja idę spać (bo skończyłem pisać materiał o 5 rano), a Wy zakładajcie sklepy…

PS.1. Czytajcie CAŁE cenniki.
PS.2. Ja wcale nie twierdzę, że Allegro jest tanie. Nie jest.